Uppdaterad 25-04-18
1970 - 2025
55 ÅR
L A N D S K R O N A
f i l m s t u d i o
Sommarfråga 5
Idag blir det spänning. En brittisk actionfilm från 1967. Det är den femte filmen i en serie av många om en hjälte som ständigt överlever livsfarliga uppdrag. Han är känd för att vara en snobb. Han går ofta klädd i smoking och dricker antingen dyr champagne eller vodka martini, "skakad, inte rörd". Han är också känd för att köra omkring i sportbilar med häpnadsväckande extrautrustning.
I den senaste filmen, som är den 25:e i ordningen, omkommer dock hjälten...... eller?
Skurken i den femte filmen är Ernst Stavro Blofeld (bild ovan) och hans organisation SPECTRE. De kapar amerikanska och ryska rymdkapslar i ett försök att starta ett tredje världskrig för sina klienter, det röda Kina.
Kuriosa: Blofelds katt i filmen blev så skrämd av ljudeffekterna i en av slutscenerna att den rymde från inspelningsplatsen, och hittades inte förrän fyra dagar hade gått.
Det är titeln på den femte filmen vi frågar efter, inte hjältens namn! Vet du vad filmen heter vet du också vilket som är dagens tal.
1 2
X 3
2 4